Site Information

 Loading... Please wait...

Utah 4th Grade OGM Science That Rocks! Refill Kit - for Multiple Classrooms

$0.00
SKU:
LL30101
Quantity:

Product Description

Everything you need to refill multiple Science that Rocks! classroom kits. All items come in bulk and will need to be portioned out upon arrival.

 

                                                    10 Kits                      25 Kits

Geology Specimens

Bituminous coal                    $18 / 9" x 12"               $ 43.75/2 Gallons         

Limestone chips                   $ 18./9” x 12”               $ 43.75/2 Gallons

Marble chips                          $ 18./9” x 12”               $ 43.75/2 Gallons

Whole Geode                         $ 24./10 geodes        $ 52.50/25 geodes

Shark Tooth Stew                   $ 95./Gallon               $ 210./2.5 Gallons

Chemicals, solid

Copper Sulfate                       $ 166./10 lbs              $ 323.75./25 lbs

Sodium Chloride                    $ 25.50/10 lbs           $ 69.10/25 lbs

Sodium Bicarbonate             $ 29.15/10 lbs            $ 65.60./25 lbs

Aluminum Sulfate                  $ 91.50/10 lbs             $ 183.75/25 lbs

Calcium Carbonate               $ 111.50/10 lbs           $ 226.25/25 lbs

Potassium Permanganate  $ 36.50/1 lb                  $ 71.25/2.5 lb

Calcium Sulfate                      $ 45./50 lbs                  $ 87.50/125 lbs

 Clay                                          $ 36./50 lbs                  $ 85./125 lbs

Chemical, liquids

Vinegar                                     $ 4.95/1 gallon             $ 11.10/2.5 gallons

Sodium Silicate                      $ 40.50/1 gallon           $ 78.75/2.5 gallons

Detergent                                 $ 12.25/1 gallon            $ 39.35/2.5 gallons

Glue Solution                          $ 16.75/1 gallon            $ 48.10/2.5 gallons

Vegetable Oil                           $ 13.50/1 gallon            $ 18.20/2.5 gallons

Food Coloring, Blue               $ 12.15/12 oz.                 $ 29.30/32 oz.

Glycerin                                    $ 11.50 12 oz.                 $ 21.70/32 oz.

Mint Flavoring                          $ 18./12 oz.                     $ 24.20/32 oz.

Household Materials

Portion Cups                            $ 21.60/400 cups          $ 46./1000 cups

Craft Sticks                                $ 10.80/600 sticks        $ 20./1500 sticks

Eggshells,plastic                     $ 9./100 eggshells       $ 19./250 eggshells

Tart pans, 5”                              $ 28.80/300 pans         $ 71,40./750 pans

Popcorn Kernels                       $ 3.60/gallon                 $ 7.50/2.5 gallon

Cardboard strips                      $ 8.50/100 strips          $ 19./250 strips

Cups, Plastic, 12 oz.                 $ 22.50/200 cups        $ 46./500 cups

Alum foil sheets                        $ 20.25/10 rolls            $ 39.75/25 rolls

Sponges, 1” x 1”                        $ 15./100 sponges      $ 32.50/250 sponge

Baggies, 4” x 6”                         $ 5.50/100 baggies     $ 12.50/250 baggies

Macaroni, mixed                        $ 13.50/10 lbs               $ 28./25 lb

 

Complete Kit Refill Cost           $ 995.00                        $ 2,118.15

Cost Per Kit                                  $ 99.50                          $ 84.72

Extra Student Lab Books                $ 2.00 each



Utah 4th Grade OGM Science That Rocks! Refill Kit - for Multiple Classrooms

Find Similar Products by Category

Click the button below to add the Utah 4th Grade OGM Science That Rocks! Refill Kit - for Multiple Classrooms to your wish list.